Nowe przepisy weszły w życie z dniem 26 listopada 2019r w “Aktach Konfederacji Episkopatu Polski nr 32/2019”, gdzie został opublikowany „Dekret ogólny Konfederacji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”. W dekrecie tym zawarte są znowelizowane przepisy kościelnego prawa małżeńskiego, które będą obowiązywały od dnia 1 czerwca 2020 roku.
Mimo spadku w ostatnich latach zainteresowania ślubem kościelnym, Kościół zaostrza zasady dotyczące tego, kto będzie mógł powiedzieć sobie „tak” przed ołtarzem. Według nowych przepisów narzeczeni mogą być przepytywani osobno, sprzyja to bowiem (jak doczytamy w dekrecie) „szczerej wypowiedzi”, co ma ułatwić „ocenę stopnia przygotowania narzeczonych do małżeństwa”. Co więcej, nie wystarczyć mają proste odpowiedzi tak/nie, więc o co tak naprawdę zapyta ksiądz? Pod przysięgą mówienia prawdy m.in. należy wyrazić chęć posiadania potomstwa. Jednym z zagadnień, na które przyjdzie odpowiedzieć będzie temat impotencji, jak doczytamy w dekrecie „Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem”.
Czy coś się zmieniło odnośnie zawierania ślubów w plenerze?
Małżeństwo powinno „być zawierane w miejscu świętym, a więc w kościele lub kaplicy (kan. 1118 § 1)”, aczkolwiek „zezwolenia na celebrację tego sakramentu poza miejscem świętym może udzielić ordynariusz miejsca (kan. 1118 § 2)”. Jednak w tej kwestii końcowo nie zmienia się nic, ponieważ jak przeczytamy w dalszej części dekretu: „Nie powinno się zezwalać na zawieranie małżeństwa poza miejscem świętym bez poważnej przyczyny, której nie mogą stanowić racje natury komercyjnej czy wynikające z ekstrawagancji, próżności lub naśladowania zwyczajów obcych tradycji katolickiej.”
Jakie dokumenty według nowych przepisów należy ze sobą zabrać?
W celu identyfikacji, każda z osób zainteresowanych powinna mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, który będzie zawierał fotografię, dane personalne, datę urodzenia i miejsce oraz imiona rodziców. Świadectwa chrztu, ostatnie świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej, Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego, ewentualnie odpis aktu małżeństwa cywilnego, w przypadku gdy zainteresowani są w związku cywilnym. Do protokołu przedślubnego należy dołączyć także: świadectwo uczestnictwa w katechezie przedślubnej obejmujące spotkania w katolickiej poradni rodzinnej oraz zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach przedślubnych lub dyspensy od nich.
Do dekretu dołączono wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa, a znajdziecie je pod tym linkiem:
https://episkopat.pl/aktakep312019/
W jakich sytuacjach władza kościelna ma prawo odmówić udzielenia zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego?
– Granica wieku – obecnie 18 lat – dla kobiet oraz mężczyzn (według prawa polskiego, sąd może, z ważnych przyczyn zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie niepełnoletniej, ale która ukończone ma 16 lat).
– Impotencja – według dekretu „niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego (kan. 1084 § 1)”.
– Zabieg „zmiany płci” – „ nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci z punktu widzenia biologiczno-genetycznego”.
– Węzeł małżeński – jako podstawowy środek pozwalający na sprawdzenie, tego czy obie strony nie są związane już węzłem małżeńskim jest świadectwo chrztu, które wystawione powinno być nie wcześniej niż pół roku przed dostarczeniem go duszpasterzowi.
O innych przeczytacie w dekrecie, a jest ich ponad 70.
W przypadku trafienia na bardzo gorliwego księdza, narzeczonym nie pomoże zmiana parafii, ponieważ brak zgody księdza zostaje umieszczony w protokole.